English

تفاوت پاسپورت قبرس شمالی و جنوبی چیست؟

تفاوت پاسپورت قبرس شمالی و جنوبی چیست؟

داشتن اطلاعات کافی درباره تفاوت پاسپورت قبرس شمالی و جنوبی به شما کمک می‌کند تا بتوانید از جایگاه بین المللی هر دو کشور آگاه شوید. این موضوع به خصوص برای افرادی که قصد اخذ اقامت قبرس شمالی یا جنوبی دارند، بسیار حائز اهمیت می‌باشد. هرساله رتبه‌بندی و لیست پاسپورت‌های جهان ارائه می‌شود که در آن مشخص می‌گردد هر کشوری می‌تواند به چند کشور دنیا سفر کند. برای مثال کشور ژاپن در سال 2021 دارای قدرتمندترین پاسپورت جهان با امکان سفر به 191 کشور بدون نیاز به ویزا می‌باشد.

اما در لیست اعتبار گذرنامه‌ها، کشور قبرس در رده 15 است که درواقع مربوط به قبرس جنوبی می‌باشد. در حال حاضر کشور قبرس شمالی تنها توسط کشور ترکیه به رسمیت شناخته شده و عضو اتحادیه اروپا نمی‌باشد. همین موضوع عاملی است که شما بتوانید با پاسپورت این کشور بدون اخذ ویزا تنها به کشورهایی مانند آمریکا، انگلستان، ترکیه و … سفر کنید؛ اما کارشناسان هلدینگ دریو اطلاعات کامل‌تری در این زمینه آماده کرده‌اند که به شما کمک می‌کند تا بتوانید با تفاوت پاسپورت قبرس شمالی و جنوبی و مزایا و معایب هرکدام بیشتر آشنا شوید.

 

تفاوت ویزا با پاسپورت

در ابتدا باید با تعریف، ویژگی‌ها و تفاوت‌های ویزا با پاسپورت آشنا شوید تا وقتی به شما می‌گوییم که برای سفر کردن به یک کشور، نیاز به ارائه ویزا نیست و گذرنامه کافیست؛ متوجه منظور ما بشوید Passport یا گذرنامه شبیه یک شناسنامه است که در سطح بین المللی معتبر می‌باشد. در پاسپورت، نام و نام خانوادگی، تابعیت شما (ثبت کد کشور تابعه در پاسپورت)، تاریخ و محل تولد، نام پدر و سایر اطلاعات شخصی در آن نوشته شده است. مابقی صفحات گذرنامه برای ثبت مهرهای ورود و خروج می‌باشد. در عین حال پاسپورت دارای تاریخ انقضای مشخصی می‌باشد که در صورت تمام شدن انقضای آن، باید برای اعتبار مجدد اقدام کرد.

بیشتر بدانید  وضعیت مالیات در قبرس شمالی چگونه است؟

روادید یا ویزا سند و مدرکی است که نشان می‌دهد شما اجازه ورود به خاک کشور مقصد را دارید. درواقع پاسپورت هویت و تابعیت شما را نشان داده و روادید صرفاً برای ورود و خروج به کشور مقصد آماده می‌شود. ویزا می‌تواند به صورت برچسب یا مهر بر روی پاسپورت شما مشخص گردد یا اینکه در برگه جداگانه‌ای از طرف سفارت آن کشور برای شما صادر شود. بنا بر آنکه ویزای شما برای چه هدفی است (کاری، تفریحی، تحصیلی، تملک و …)، مدت‌زمان اعتبار آن می‌تواند از چند هفته تا چند ماه باشد. درنهایت باید گفت که پاسپورت برای ورود و خروج به هر کشوری ضروری است اما اخذ ویزا به خاطر مراودات سیاسی یا قراردادهای بین دو کشور، ممکن است اجباری نباشد. درنتیجه شما با سرعت عمل بیشتری می‌توانید برای ورود به کشور مقصد اقدام نمایید. با توجه به آنچه گفته شد، در ادامه مطلب به تفاوت پاسپورت قبرس شمالی و جنوبی می‌پردازیم.

 

ویژگی‌های پاسپورت قبرس شمالی

شما وقتی اقامت قبرس شمالی با خرید ملک، سرمایه گذاری، تحصیل یا کار را به دست آوردید، برایتان پاسپورت قبرس شمالی صادر می‌شود که نشان می‌دهد در حال حاضر تبعه این کشور هستید. همان‌طور که گفته شد، تفاوت پاسپورت قبرس شمالی و جنوبی به خاطر عدم عضویت قبرس شمالی در اتحادیه اروپا می‌باشد و از همین رو قدرت پاسپورت خیلی زیادی ندارد. شما با پاسپورت این کشور می‌توانید به 7 کشور مختلف دنیا یعنی آمریکا، انگلستان، تانزانیا، ترکیه، استرالیا، آنگولا و پاکستان سفر کنید. برای ورود به این کشورها، گرفتن ویزا نیز اجباری است.

 

مزایا و معایب پاسپورت قبرس شمالی

با اینکه تفاوت پاسپورت قبرس شمالی و جنوبی از نظر قدرت و اعتباری که دارند، بسیار فاحش و زیاد می‌باشد؛ اما نباید فراموش کرد که کشورهایی همچون آمریکا، انگلستان و استرالیا، پاسپورت این کشور را معتبر می‌دانند. در عین حال عضو نبودن این کشور در اتحادیه اروپا سبب شده که هزینه زندگی در قبرس شمالی بسیار پایین‌تر از قبرس جنوبی باشد. در عین حال سیاست گذاری‌های دولت قبرس شمالی تا حدی ویژه و مناسب بوده که این کشور توانسته در بین 15 کشور برتر دنیا برای سرمایه گذاری‌های کلان خارجی قرار گیرد. همچنین اعتبار مدرک دانشگاه‌های قبرس شمالی هیچ ارتباطی با قدرت پاسپورت این کشور ندارد و همچنان مورد تائید کشورهای اروپایی، آمریکا، کانادا و … می‌باشد.

بیشتر بدانید  شرایط تحصیل بدون مدرک زبان در قبرس شمالی چگونه است؟
 

ویژگی‌های پاسپورت قبرس جنوبی

با نگاه کردن به لیست اعتبارسنجی پاسپورت‌های کشورها، می‌توان تفاوت پاسپورت قبرس شمالی و جنوبی را متوجه شد. قبرس جنوبی که بیشتر یونانی نشین می‌باشد، عضو اتحادیه اروپا است و پاسپورت آن نیز در رده 15 ام و در کنار پاسپورت کشورهایی مانند شیلی و موناکو قرار دارد. درواقع شما می‌توانید با این گذرنامه به 176 کشور مختلف دنیا سفر کنید که تنها برای ورود به 36 کشور به ویزا نیاز است.

 

مزایا و معایب پاسپورت قبرس جنوبی

با توجه به تفاوت پاسپورت قبرس شمالی و جنوبی، باید به شرایط زندگی در هر دو کشور هم توجه کرد. هزینه‌های زندگی در قبرس جنوبی که کشور اروپایی به حساب می‌آید، در مقایسه با قبرس شمالی بسیار بالاتر است. همین موضوع سبب شده که سبک زندگی آن‌ها نیز برای ایرانیانی که سطح مالی چندان بالایی ندارند، راحت نباشد. همچنین شرایط گرفتن اقامت قبرس جنوبی به خاطر قوانین خاصی که دارد، بسیار سخت‌تر از بخش شمالی است.

 

سخن نهایی

در این بخش به تفاوت پاسپورت قبرس شمالی و جنوبی پرداختیم و از مزایا و معایب زندگی در هر دو کشور سخن گفتیم؛ اما صرفاً داشتن پاسپورت یک کشور نمی‌تواند آینده شما را تضمین کند؛ چراکه در حال حاضر موارد دیگری همچون کسب درآمد و سطح رفاه زندگی حائز اهمیت می‌باشند. به صورت کلی قبرس شمالی در حال حاضر به خاطر سبک آموزش عالی همانند سیستم آموزش آمریکا، یکی از کشورهای دانشجو پذیر در سطح جهانی است که مدرک معتبر جهانی دارد. در عین حال دارای پتانسیل بسیار بالایی برای جذب سرمایه گذاران خارجی می‌باشد که مربوط به نرخ بیکاری و تورم پایین و همچنین جایگاه جغرافیایی بسیار مناسب آن است.

در هر صورت لازم است که هر فردی هدف و چشم انداز آینده خود را مشخص نماید تا بتواند برای مهاجرت، بهترین تصمیم را بگیرد. بدون شک مشاوره گرفتن از کارشناسان متخصص در این زمینه می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد. به همین خاطر هلدینگ دریو شرایط مشاوره رایگان را برای متقاضیان مهاجرت به قبرس شمالی محیا کرده است. برای این امر کافیست شماره خود را در بخش تماس با ما ثبت نمایید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

بیشتر بدانید  نظام آموزشی قبرس شمالی را درست بشناسید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.