English

آب و هوای قبرس شمالی در طول سال چگونه است؟

آب و هوای قبرس شمالی در طول سال چگونه است؟

آب و هوای قبرس شمالی که سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه است، گرمسیر، مدیترانه‌ای و نیمه خشک بوده و بسیار معتدل و مناسب برای گذراندن تعطیلات است. از همین رو می‌توان گفت که یکی از مزایای ویژه اقامت قبرس شمالی، آب و هوای آن است که به خاطر کمبود مشاغل صنعتی در این کشور، آلودگی آن نیز تقریباً صفر است و یکی از تمیزترین سواحل دریای مدیترانه به حساب می‌آید. همین عامل سبب شده که حجم توریست به این کشور بالا برود و در عین حال یکی از بهترین گزینه‌ها برای افراد بازنشسته باشد که به دنبال اقامت قبرس شمالی با خرید ملک هستند. هلدینگ دریو با توجه به اهمیت شرایط جوی کشور مقصد برای مهاجران، در این مطلب به بررسی دقیق آب و هوای قبرس شمالی پرداخته تا شما بتوانید اطلاعات خود را در این زمینه بیشتر کنید.

آب و هوای قبرس شمالی در بهار

شرایط جوی قبرس شمالی در آپریل و می که همزمان با فروردین و اردیبهشت هستند، معتدل و بهاری است. گرمای مطبوع در طول روز همراه با بادهای ملایم مدیترانه‌ای سبب شده که این دو ماه که همراه با تعطیلات نوروزی ایرانیان هستند، به عنوان بهترین ماه‌های گردشگری به قبرس شمالی به حساب آیند؛ اما باید این موضوع را در نظر بگیرید که شب‌های بهاری قبرس شمالی کمی رو به سرما می‌رود. از اواسط اردیبهشت، آب و هوای قبرس شمالی به سمت گرمای تابستانی رفته و رطوبت هم بیشتر می‌شود.

آب و هوای قبرس شمالی در تابستان

جون، ژوئیه و اوت، سه ماه گرم تابستانی هستند که آب و هوای قبرس شمالی را تا حد زیادی تحت تأثیر خود قرار می‌دهند. دما تا حدود 40 درجه سانتی‌گراد می‌رسد و تقریباً هیچ ابری در آسمان دیده نمی‌شود. مورد بعدی درجه حرارت دریا در این کشور است که در ماه می تا 27-28 درجه سانتی‌گراد می‌رسد. رطوبت نسبی در فصل تابستان بین 40 تا 60 درصد و گاها کمتر هم می‌شود و در طول روز شما ممکن است تا 12 ساعت، آفتاب را در آسمان ببینید. در عین حال جالب است بدانید که در فصل تابستان، شما شاهد بیشترین توریست در این کشور هستید که نشان می‌دهد آب و هوای قبرس شمالی در تابستان هم برای مسافران چندان اذیت کننده نیست.

بیشتر بدانید  شرایط کار در قبرس شمالی به چه صورت است؟

آب و هوای قبرس شمالی در پاییز

از اواسط شهریورماه (سپتامبر) شاهد کاهش دما و عصرهای خنکی هستیم که نشان از شروع فصل پاییز است. در این فصل شما باز هم آفتاب را در طول روز می‌بینید ولی دمای هوا تغییر می‌کند و شب‌ها تا حدی خنک‌تر و روزها هم هوا بهاری و متعادل می‌شود. باران‌های مقطعی و نه چندان طولانی نیز در این فصل دیده می‌شود. می‌توان گفت که نیمه‌های سپتامبر و ماه آگوست، یکی از بهترین زمان‌ها برای سفر کردن به این کشور است. نوامبر نیز هوا بسیار مطبوع‌تر می‌شود و رطوبت نیز تا نزدیک به 70 درصد می‌رسد که نشان دهنده نزدیکی به فصل زمستان است.

آب و هوای قبرس شمالی در زمستان

فصل زمستان قبرس شمالی، در ماه‌های دسامبر و ژانویه است که دارای عصرها و شب‌های خنک و تا حدودی سرد می‌باشد. در این فصل ممکن است دما تا 3 درجه سانتی‌گراد بالای صفر نیز برسد. در ماه فوریه نیز دمای کمینه 7 درجه و دمای بیشینه نیز 16 درجه سانتی‌گراد می‌شود. با این حال به خاطر اینکه رطوبت هوا در زمستان ممکن است تا 80 درصد هم برسد، درنتیجه سرمای هوا بیشتر احساس می‌شود. جالب است بدانید که در سال 2022 مردم قبرس شمالی با بارش برف در ارتفاعات گیرنه شگفت زده شدند که تکرار مجدد این اتفاق در شرایط معمول آب و هوای قبرس شمالی تقریباً بعید است.

چند نکته درباره شرایط جوی قبرس شمالی

  • قبرس شمالی از قبرس جنوبی تا حدی گرم‌تر است که به موقعیت جغرافیایی آن مربوط می‌شود.
  • تقریباً بیش از 300 روز از سال در قبرس شمالی، خورشید در آسمان است و صرفاً تغییرات دمایی در فصول مختلف رخ می‌دهد.
  • 13 دسامبر ابری‌ترین روز سال در قبرس شمالی و 13 جولای نیز صاف‌ترین روز سال است.
  • معمولاً بیشترین بارندگی در نیمه دوم دسامبر دیده می‌شود که میانگین بارندگی ماهانه در دسامبر به حدود 59 میلی‌متر می‌رسد.
  • تغییرات اقلیمی کره زمین روی آب و هوای قبرس شمالی نیز تأثیر گذاشته که باعث شده طی سال‌های اخیر، شاهد گرمای زودرس و طولانی‌تری باشیم
  • رطوبت در این کشور مانع دید در طول شبانه روز نمی‌شود.
  • با وجود گرمای شدید تابستان، تقریباً 2 ماه در سال به وسایل سرمایشی نیاز است.
  • کمینه و بیشینه دمای کل سال به ترتیب 2 درجه و 40 درجه سانتی‌گراد می‌باشد و معمولاً دما کمتر یا بیشتر از این نمی‌شود.
بیشتر بدانید  شرایط، مزایا و معایب تحصیل پزشکی در قبرس شمالی

سخن آخر

در این محتوا به بررسی آب و هوای قبرس شمالی در طول سال پرداختیم تا با شرایط جوی این کشور آشنا شوید. درواقع مهم نیست که شما برای یک سفر گردشگری چند روزه به قبرس شمالی بروید یا اینکه قصد مهاجرت داشته باشید؛ در هر صورت شما باید شرایط آب و هوایی این منطقه را به خوبی بشناسید. با این حال آشنایی با آب و هوای هر شهر به صورت جداگانه در انتخاب مقصد نهایی برای تحصیل، زندگی، خرید ملک یا سرمایه گذاری نیز اهمیت زیادی دارد. در نتیجه کارشناسان هلدینگ دریو در این زمینه می‌توانند اطلاعات کامل‌تری در اختیارتان بگذارند که در تصمیم نهایی شما کمک کننده باشد. برای این امر کافیست که همین الان روی دکمه زیر کلیک کنید و پس از تکمیل فرم، منتظر باشید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و به صورت رایگان اطلاعات تکمیلی در زمینه مدنظرتان را توضیح دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.