English

وضعیت مالیات در قبرس شمالی چگونه است؟

وضعیت مالیات در قبرس شمالی چگونه است؟

مالیات در قبرس شمالی همانند تمامی کشورهای مهاجرپذیر، می‌تواند تأثیر مثبت یا منفی بر استقبال سرمایه گذاران بگذارد که خوشبختانه نرخ کم مالیات در این کشور، موجب شده تا تقاضا برای سرمایه گذاری در قبرس شمالی بیشتر شود. نحوه دریافت و مصرف مالیات در هر کشوری متفاوت می‌باشد و کاملاً متناسب با سیاست گذاری‌های بلندمدت رشد و ترقی کشور است. در کشورهای روبه پیشرفتی همچون قبرس شمالی که بر جذب توریست و سرمایه گذار خارجی تأکید زیادی می‌شود، شرایط مالیاتی به گونه‌ای تنظیم شده که علاوه بر حفظ بودجه کشور، سطح رفاه عمومی مردم به خصوص کسانی که اقامت قبرس شمالی را به صورت موقت یا دائم به دست آورده‌اند، بیشتر شود. کارشناسان هلدینگ دریو با توجه به افزایش تقاضا برای اخذ اقامت قبرس شمالی با خرید ملک و سرمایه گذاری، محتوای کاملی درباره وضعیت مالیات در قبرس شمالی آماده کرده‌اند تا اطلاعات شما در این زمینه تکمیل گردد.

 

انواع مالیات در قبرس شمالی

با آنکه قبرس شمالی عضو اتحادیه اروپا نیست ولی سیستم مالیاتی این کشور مطابق با استاندارهای OECD و اتحادیه اروپا است. درواقع یکی از دلایلی که می‌توان قبرس شمالی را کشور رو به پیشرفتی به حساب آورد، همسان سازی این کشور با روش‌های مدرن مدیریتی و سیاسی جهان است. یکی دیگر از این پیشرفت‌ها را می‌توان در نظام آموزشی قبرس شمالی مشاهده کرد که مطابق با سیستم آموزشی آمریکا است. در هر صورت درباره انواع مالیات در قبرس شمالی باید به 4 مورد اصلی یعنی مالیات بر کسب و کار، مالیات بر درآمد، مالیات بر املاک و مالیات بر شرکت‌های خاص اشاره کرد که در ادامه توضیحات کامل‌تری بیان می‌شود.

 

مالیات بر کسب‌وکار

“شرکت‌های محلی” که مربوط به افراد مقیم این کشور می‌باشد، باید 10 درصد مالیات بر درآمد پرداخت کنند. این در حالی است که “شرکت‌های خارجی” که عمدتاً توسط سرمایه گذاران خارجی ثبت شده‌اند، در صورتی که درآمدی را طبق قوانین عمومی قبرس شمالی یا همان TRNC به دست آورند، باید 10 درصد مالیات بپردازند؛ اما قوانین مالیات در قبرس شمالی برای شرکت‌هایی که در منطقه آزاد هستند، کمی متفاوت می‌باشد. این شرکت‌ها تنها در صورتی که فعالیت‌های تجاری خود را در TRNC انجام دهند، مستلزم پرداخت مالیات هستند. این در حالی است که شرکت‌های منطقه آزادی که فقط یک شعبه در قبرس شمالی دارند و تمامی فرایندهای تجاری و درآمدی آن‌ها در کشورهای دیگر است، نباید هیچ مالیاتی بپردازند. درنهایت باید گفت مالیات بر ارزش افزوده برای شرکت‌های منطقه آزاد محاسبه نمی‌شود.

بیشتر بدانید  بهترین شهرهای قبرس شمالی برای زندگی کدامند؟
 

مالیات بر درآمد

یکی دیگر از قوانین مالیات در قبرس شمالی، مرتبط با مالیات بر درآمد است. این مالیات که بین 10 تا 37 درصد بر اساس کمترین تا بیشترین درآمد متغیر می‌باشد، درواقع مشمول افراد حقیقی می‌شود. همانطور که از اسم آن مشخص است، افراد باید برای هر درآمدی که در قبرس شمالی به دست می‌آورند مالیات بپردازند. درواقع گردش مالی افراد و صورت حساب‌های موجود بررسی می‌شود و با تفکیک سود و هزینه، مالیات حساب شده و برای هر فرد صورت حساب مالیاتی صادر می‌گردد.

 

مالیات بر املاک

قوانین مالیات در قبرس شمالی برای خرید ملک مشتمل بر 4 مالیات متفاوت می‌باشد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

  • Stamp Duty یا مالیات حق تمبر یک هزینه اجباری در هنگام ثبت قرارداد بین خریدار و فروشنده ملک می‌باشد. شما باید تا حداکثر 21 روز پس از امضای قرارداد، ۰,۵ درصد از ارزش ملک را به عنوان حق تمبر پرداخت نمایید.
  • Title Transfer Fee یا مالیات هزینه انتقال سند برای اولین خرید ملک در قبرس شمالی 3 درصد است و برای دفعات بعدی 6 درصد می‌باشد.
  • VAT یا مالیات بر ارزش‌افزوده را می‌توانید تا 3 ماه پس از دریافت کلید از خریدار بپردازید که 5 درصد ارزش ملک می‌باشد.
  • Capital Gains یا مالیات بر عایدی سرمایه توسط فروشنده ملک باید پرداخت شود که برای اشخاص حقیقی 3 درصد و شرکت‌ها 5 درصد قیمت کل قرارداد است.
 

مالیات بر شرکت‌های خاص

شرکت‌های تجاری بین‌المللی، خارج از قبرس شمالی هستند و با نام شرکت‌های برون مرزی هم شناخته می‎شوند که شهروندان قبرس شمالی باید 1 درصد از سود خالص را به عنوان مالیات این شرکت‌ها به دولت بپردازند؛ اما مالیات بر ارزش‌افزوده (VAT) برای این شرکت‌ها وجود ندارد و مابقی مالیات‌های اجباری و پرداخت‌های بیمه، از دستمزد کارکنان کم می‌شود.

 

سخن آخر

در این محتوا که به بررسی شرایط مالیات در قبرس شمالی پرداختیم، لازم است به این نکته هم اشاره کنیم که مالیات‌های دیگری نیز در این کشور وجود دارد که می‌توان به مالیات بر درآمد املاک اجاره‌ای که 10 درصد هزینه اجاره است، اشاره کرد. همچنین افرادی که در قبرس شمالی زندگی می‌کنند، باید یک مالیات ثابت با عنوان مالیات نظافت را بپردازند که مربوط به نظافت شهرها، دفع زباله‌ها و حشرات موذی می‌شود و در حال حاضر هزینه آن 100 لیر ترکیه است.

بیشتر بدانید  قیمت مواد غذایی در قبرس شمالی چقدر است؟

قوانین مالیات در قبرس شمالی همانند سایر کشورهای دنیا می‌تواند پیچیده و اذیت کننده باشد؛ از این رو برای آنکه با این مسائل حقوقی دست و پاگیر روبرو نشوید و سرعت کار شما نیز به خصوص در زمینه سرمایه گذاری بیشتر شود، بهتر است که تمامی کار را به دست وکیلان خبره این حوزه بسپارید. هلدینگ دریو با توجه به سابقه کاری بالایی که دارد، می‌تواند صفر تا صد فرایندهای اداری سرمایه گذاری شما را انجام دهد تا کمترین مالیات را بپردازید و در عین حال با هیچ مشکل قانونی روبرو نشوید. درنتیجه برای مشاوره رایگان در این زمینه کافیست روی دکمه زیر کلیک کنید و پس از تکمیل فرم ثبت نام، منتظر تماس وکلای شرکت ما باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.