English

شرایط، مزایا و معایب تحصیل پزشکی در قبرس شمالی

شرایط، مزایا و معایب تحصیل پزشکی در قبرس شمالی

تحصیل پزشکی در قبرس شمالی حدود 6 سال طول می‌کشد و شما می‌توانید مدرک بین المللی پزشکی عمومی خود را کسب کرده و به هر کشوری که می‌خواهید مهاجرت کاری کنید. از آنجایی که اقامت تحصیلی در قبرس شمالی مورد استقبال دانشجویان تمام کشورها قرار گرفته، درنتیجه تحصیل در رشته‌های کاربردی‌تر می‌تواند آینده شما را بیشتر تضمین نماید. با توجه به اینکه تحصیل در این کشور نیازمند ویزا نیست و دانشجویان ایرانی می‌توانند از حداکثر بورسیه‌های تحصیلی در قبرس شمالی بهره ببرند، حجم تقاضای تحصیل در قبرس شمالی هرروزه رو به افزایش می‌باشد. هلدینگ دریو با توجه به اهمیت رشته پزشکی، اطلاعات جامعی درباره کلیت شرایط تحصیل پزشکی در قبرس شمالی جمع‌آوری کرده که در نهایت می‌تواند برای آینده تحصیلی شما کمک کننده باشد.

 

بهترین دانشکده‌های پزشکی در قبرس شمالی

با اینکه تعداد زیادی از دانشگاه‌های قبرس شمالی به تدریس رشته پزشکی می‌پردازند، با این حال سه دانشگاه برتر این کشور در رده‌های بالاتری از نظر جذب دانشجوی پزشکی قرار دارند؛ اما با اینکه بورسیه‌های خوبی هم برای تحصیل پزشکی در قبرس شمالی در نظر گرفته شده است، با این حال هزینه تحصیل و زندگی شما برای یک سال ممکن است تا 15000 یورو هم برسد. در ادامه به شرایط تحصیل رشته پزشکی در سه دانشگاه برتر قبرس شمالی می‌پردازیم که در رده‌بندی جهانی هم جایگاه بهتری دارند.

شهریه ترم بدون بورسیه بورسیه شهریه ترم با بورسیه نام دانشگاه
9300 یورو ندارد 9300 دانشگاه مدیترانه شرقی (EMU)
6600 یورو 50% 3300 یورو دانشگاه بین المللی قبرس (CIU)
6800 یورو 40% 4080 یورو دانشگاه خاور نزدیک (NEU)

با این حال شما می‌توانید در دانشگاه‌های دیگری همچون دانشگاه اروپایی قبرس به تحصیل بپردازید که دانشکده پزشکی آن موفق به کسب 2 جایزه برتر یعنی “بهترین تجهیزات پزشکی” و “باکیفیت‌ترین آموزش” شده است.

بیشتر بدانید  هزینه‌های زندگی در قبرس شمالی چقدر است؟
 

شرایط تحصیل پزشکی در قبرس شمالی

به طور کلی دانشگاه‌های قبرس شمالی نباید از دانشجویان آزمون ورودی بگیرند ولی بعضی از قوانین و شرایط برای ورود به این رشته‌های پرمخاطب وجود دارد. برای مثال شما باید در آزمون ورودی تعیین سطح زبان دانشگاه حداقل نمره 75 از 100 کسب کنید و اینکه توانایی تحصیلی شما در درس‌های زیست شناسی و یکی از سه درس فیزیک، ریاضی یا شیمی، سطح A یا نمره 16 تا 20 باشد. در صورت تحصیل پزشکی در قبرس شمالی، مدرک شما مورد تائید وزارت بهداشت ایران قرار نمی‌گیرد اما مورد تائید تمامی کشورهای اتحادیه اروپا، آمریکا و کانادا می‌باشد.

با این حال اگر می‌خواهید پس از تحصیل در رشته پزشکی به ایران برگردید، باید در یکی از دانشگاه‌های مورد تائید وزارت بهداشت ایران در مقطع بالاتر از پزشکی عمومی یعنی یکی از تخصص‌ها، مدرک خود را بگیرید. همچنین باید این نکته را هم بدانید که خود کشور قبرس شمالی می‌تواند مقصد کاری شما هم به حساب آید. حداقل درآمد یک پزشک عمومی در این کشور حدود 15000 لیر می‌باشد که درآمد معقول و مناسبی است. پس از حدود 5 سال از اقامت کاری نیز می‌توانید اقامت دائم قبرس شمالی را به دست آورید.

 

مزایای تحصیل پزشکی در قبرس شمالی

از جمله مزایای تحصیل پزشکی در قبرس شمالی، سرعت عمل در فرایند اخذ پذیرش است. شما برای ورود به رشته مدنظر خود صرفاً به ترجمه ریزنمرات و سوابق تحصیلی، عکس، پاسپورت یا شناسنامه و در صورت موجود بودن، مدرک زبان آیلتس یا تافل نیاز دارید. پس از اینکه مدارک خود را برای کارشناسان هلدینگ دریو ارسال کردید، کافیست منتظر بمانید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، فرایند پذیرش شما با دریافت بالاترین بورسیه‌های دانشگاهی انجام شود. در عین حال از مزایای عمومی اقامت تحصیل در قبرس شمالی نیز نباید چشم پوشی کرد که شامل این موارد می‌شود:

 • هزینه زندگی پایین قبرس شمالی نسبت به سایر کشورهای هم‌تراز از نظر اعتبار مدرک دانشگاهی
 • امنیت بالا و نرخ جرم و جنایت پایین در این کشور
 • امکان اخذ ویزای همراه (همسر و فرزند)
 • عدم نیاز به آزمون ورودی و ارائه مدرک زبان
 • تحصیل به زبان انگلیسی و ایجاد روابط بین المللی با سایر دانشجوها
 • امکان اخذ ویزای کاری و اقامت دائم پس از فارغ التحصیلی
 • اعتبار مدرک دانشگاهی در سطح بین المللی
 • تحصیل در دانشگاه‌های استاندارد با نظام آموزشی مورد تائید آمریکا و انگلیس
 • سطح رفاه و امکانات بالا در دانشگاه‌ها و خوابگاه‌های دانشجویی
 • امکان کار کردن در هنگام تحصیل به مدت حداکثر 20 ساعت در هفته
بیشتر بدانید  مشاغل پر درآمد در قبرس شمالی را بشناسید
 

معایب تحصیل پزشکی در قبرس شمالی

هر کشور و دانشگاهی معایب خاص خود را دارد که برای تحصیل پزشکی در قبرس شمالی هم کتمان ناپذیر است. برای مثال تحصیل در رشته‌های پزشکی محدودیت سنی زیر سی سال دارد و سوابق تحصیلی نیز باید در سطح A و مورد تائید باشد. در عین حال بعضی از دانشگاه‌ها برای رشته‌های پزشکی بورسیه‌ای در نظر نگرفته‌اند که نتیجه آن بالا رفتن هزینه‌های تحصیل است. یکی دیگر از عیب‌هایی که باید به آن اشاره کرد، عدم تائید مدرک پزشکی دانشگاه‌های قبرس شمالی در کشور ایران می‌باشد که در قسمت شرایط تحصیل پزشکی در قبرس شمالی، توضیحات تکمیلی در این زمینه ارائه شد؛ اما لازم است در زمینه مشکلات تحصیل در قبرس شمالی، به این موارد هم توجه شود:

 • عدم تسلط مردم بومی این کشور به زبان انگلیسی
 • کوچک بودن کشور قبرس شمالی که ممکن است تحمل آن برای بعضی از افراد سخت باشد
 • قبرس شمالی عضو اتحادیه اروپا نیست و از این رو سفر کردن به سایر کشورهای اروپایی به خصوص در زمان دانشجویی سخت است
 

سخن آخر

لازم است در انتهای این محتوا که به بررسی شرایط تحصیل پزشکی در قبرس شمالی پرداختیم، به این موضوع هم اشاره نماییم که بسیاری از اساتید این کشور از کشورهای پیشرفته‌ای همچون آمریکا می‌باشند که در قبرس شمالی تدریس می‌کنند. همچنین قبرس شمالی یک کشور توریستی و مهاجرپذیر از نظر سرمایه گذاری خارجی است و به همین دلیل جایگاه بین المللی بسیار مناسبی دارد. در هر صورت به شما پیشنهاد می‌کنیم که اگر به دنبال یک مقصد مهاجرتی و تحصیلی خوب می‌گردید، قبرس شمالی را هم در لیست خود قرار دهید. همچنین برای اینکه مشاوره رایگان در این حوزه به دست آورید، همین الان روی دکمه زیر کلیک کنید و شماره خود را ثبت نمایید تا همکاران ما در هلدینگ دریو با شما تماس بگیرند.

بیشتر بدانید  قبرس شمالی یا ترکیه؟ کدام برای مهاجرت مناسب‌تر است؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.